Centrum pro objevitelský způsob výuky, nejlepší místo pro děti

Základní škola, Starodubečská 413

Starodubečská 413, Praha 10 - Dubeč, 107 00

tel: 272 701 838

reditel@zsdubec.cz
272 701 838

Jeden svět na školách - "Putinovy děti 404" (9.A)

12.03.2015 22:00

 

Dnes jsme navštívili filmový festival Jeden svět. Vybrali jsme si film „Putinovy děti 404“, který se zabývá problematikou homosexuality v Rusku. Tento film se stal nejlepším snímkem 15. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra. Po filmu následovala diskuze s novinářkou Petrou Procházkovou z Lidových novin. Tato novinářka a humanitární pracovnice s námi diskutovala o situaci na Ukrajině, Putinovi, Rusku, Lidových novinách a svojí otevřeností si nás na pár desítek minut získala. Dokument i debata nás utvrdily v několika věcech, jsme rádi, že žijeme v této zemi a máme svoje práva, pocity a nemusíme se bát říkat svůj názor. Žáci 9.A - lamičky

Režie: Pavel Loparev, Askold Kurov

V roce 2013 přijalo Rusko zákon proti „propagaci homosexuality“ mezi mládeží. Mladí gayové a lesby se tak stali „chybou systému“ a jejich šikana získala posvěcení z nejvyšších míst. Internetová stránka Děti 404, kterou založila Elena Klimovová, zveřejňuje vzkazy mladých lidí, kteří se kvůli své orientaci stávají oběťmi drsné šikany. Tvůrci filmu rozdali několika těmto dětem kamery, aby natočily, jak žijí. Autentické videodeníky prokládané rozhovory vytvářejí mrazivý obraz ruské současnosti. Zatímco Klimovová je v Rusku perzekvována a tamní projekce snímku byly rozehnány policií, na prestižním festivalu Hot Docs si film vysloužil bouřlivé ovace a na českém QFF Mezipatra Diváckou cenu.