Centrum pro objevitelský způsob výuky, nejlepší místo pro děti

Základní škola, Starodubečská 413

Starodubečská 413, Praha 10 - Dubeč, 107 00

tel: 272 701 838

reditel@zsdubec.cz
272 701 838

Hvězdárna Ondřejov 5.A a 5.B

05.10.2018 07:59

V minulých dnech navštívili žáci pátých tříd hvězdárnu Ondřejov.

Jeli jsme v různých termínech, aby se menšímu počtu žáků mohli plně věnovat pracovníci Akademie věd , tentokrát ne jako vědci, ale jako velmi zajímaví a fundovaní průvodci. Místnosti, pozorovatelny a pracoviště nejsou uzpůsobeny návalu velkého počtu návštěvníků.Přesto jsme si prohlídku plně vychutnali.

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého nejen z historie hvězdárny, ale i z výzkumu a sledování, která v Ondřejově probíhají. Mnohé historické předměty, včetně počítačů z minulého století, jsme si mohli osahat a nikdo se na nás nezlobil a neokřikoval nás. Velkým zážitkem bylo otevírání kopule pozorovatelny a ruční otáčení dalekohledu. Samozřejmě ne toho největšího, který u nás v republice je, vždyť jen jeho zrcadlo, čočka má průměr 2 metry a s přístrojem o hmotnosti 200 tun, bychom asi také těžko pohnuli.

Počasí nám sice nepřálo, ani jedné z tříd. Přesto jsme si odvezli prožitky a možná i tip pro prima výlet s rodiči.

PS.....a v sadu rostou výborná jablka. Když si je natrháte, nikdo vám nevynadá.