Centrum pro objevitelský způsob výuky, nejlepší místo pro děti

Základní škola, Starodubečská 413

Starodubečská 413, Praha 10 - Dubeč, 107 00

tel: 272 701 838

reditel@zsdubec.cz
272 701 838

Exkurze fyzikální praktika 8: Jak se předpovídá počasí

21.09.2023 18:35

Pro osmý ročník naší školy se naskytla jedinečná příležitost poznat tajemství počasí zblízka. Děti, které si vybraly fyzikální praktika jako povinně volitelný předmět, se dne 21.září vydaly na exkurzi do Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Komořanech. 

Cesta byla dlouhá a když jsme dorazili na místo, nejprve jsme trochu bloudili. Po příchodu do správné budovy nás přivítala vstřícná pracovnice, která nás provedla do přednáškového sálu, kde exkurze začala. Zjistili jsme, že počasí není jen o sledování mraků a teploměrů, ale komplexní věda, která zahrnuje mnoho aspektů. Meteoroložka nám vysvětlila, jak se sbírají a analyzují data z různých částí světa a jak se na základě těchto informací vytvářejí předpovědi počasí.Po skončení přednášky jsme se vydali na samotný předpovědní sál, který nás zaujal svou skromností. Byl zde pouze jeden meteorolog a několik počítačů. Viděli jsme, jak se v praxi pracuje s meteorologickými daty a jak se vytváří konkrétní předpovědi. Bylo fascinující vidět, jak se počítačové modely používají k simulaci budoucího počasí a jakým způsobem se stávají důležitými nástroji při rozhodování v oblasti meteorologie.

Nakonec dostaly děti jako dárek ohebný náramek s logem ČHMÚ se kterým si po cestě zpět užily plno zábavy.